Kształcenie zawodowe to opłacalna inwestycja. Przynosi ona korzyści już na wczesnym etapie jej wdrażania, przede wszystkim jednak ma wpływ na przyszłość Twojej firmy. System, jakim jest dualne kształcenie zawodowe, to nowoczesna edukacja, która pozwala na najlepsze rozpoznanie potrzeb rynku w danym regionie. Sprawdź, jaką przewagę daje to Twojemu przedsiębiorstwu.
Co wyróżnia dualne kształcenie zawodowe?
Rozpoczęcie kształcenia zawodowego w systemie dualnym zależy od przedsiębiorcy. To nowoczesna firma wychodzi z inicjatywą nawiązania współpracy ze szkołą zawodową ze swojego regionu. Powstaje wtedy klasa patronacka, a uczniowie rozpoczynają dualne kształcenie zawodowe: uczą się teorii w swojej szkole i uczęszczają na praktyki w przedsiębiorstwie. Praktykanci od początku traktowani są jak pełnoprawni pracownicy i już w drugim i trzecim roku nauki swoją pracą przynoszą firmie wymierne korzyści. Organizacja ma bezpośredni wpływ na to, jak wygląda nauczanie młodych pracowników. Dzięki temu kształtuje takie kompetencje zawodowe, które będą potrzebne przedsiębiorstwu.
Nowoczesne podejście do rynku pracy
Dualne kształcenie zawodowe to doskonała droga również dla dziewcząt, które swoją przyszłość wiążą z zawodami technicznymi. Kształcenie zawodowe w systemie dualnym oznacza wsparcie, zachętę i aktywizację zawodową kobiet. W tym kontekście wprowadzenie kształcenia zawodowego w swojej firmie to idealne rozwiązanie dla innowacyjnych przedsiębiorstw. Dawanie szansy kobietom w branżach dotychczas zdominowanych przez mężczyzn to trend przyszłościowy i podążanie za nim będzie owocną inwestycją.
Przyszłość firm z kształceniem dualnym
Istnieje wiele korzyści, które będzie czerpać Twoja firma już w niedalekiej przyszłości, jeśli teraz zainicjujesz dualne kształcenie zawodowe. Podstawowym zyskiem jest to, że pracownicy otrzymają kwalifikacje idealnie dopasowane do Twojej organizacji. Nie będziesz musiał przeprowadzać dodatkowych szkoleń, bo od początku szkolisz zatrudnione osoby w taki sposób, by ich kompetencje pokrywały się z potrzebami przedsiębiorstwa. Dodatkową zaletą takiego kształcenia jest redukcja kosztów pozyskania pracownika. Tworząc klasę patronacką i zatrudniając praktykantów, zyskujesz zasoby pracownicze. Tym samym w przyszłości zaoszczędzisz czas i pieniądze na trudnym i nieraz niewydajnym procesie rekrutacyjnym. Nie mniej istotne jest to, że dualne kształcenie zawodowe dzięki Tobie wywiera pozytywny wpływ również na przyszłość młodych ludzi, których zatrudniasz.
Przyszłość zaczyna się dziś. Zobacz, jak zorganizować kształcenie zawodowe w swojej firmie
Nowatorski przedsiębiorca ma świadomość, że aby korzystać z nowoczesnych rozwiązań, warto oprzeć się o doświadczenia specjalistów w danej branży. Dlatego w przypadku dualnego kształcenia zawodowego najlepiej jest zwrócić się do Edunet Poland. Centrum doradztwa ds. kształcenia zawodowego działające w ramach Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej przeprowadzi Cię przez cały proces uruchamiania i kolejne etapy kształcenia zawodowego w Twojej firmie. Wypełnij formularz na naszej stronie i umów się ze specjalistą, który pomoże Ci dopełnić formalności.