Praktycznie każdego roku stajemy przed takim samym dylematem: spędzić urlop w kraju czy poza jego granicami. Podejmując decyzję dotyczącą kierunku wakacyjnego wyjazdu, warto wziąć pod uwagę nie tylko klimat i atmosferę danego miejsca, lecz również zawartość naszego portfela. Czy zagraniczne wyjazdy są rzeczywiście droższe niż urlop spędzony nad polskim morzem? Niekoniecznie!
Z opublikowanego przez CBOS raportu „Wyjazdy wypoczynkowe Polaków w 2017 i plany na rok 2018” wynika, że najchętniej wypoczywamy w kraju. Na egzotyczne podróże decydują się nieliczni. Czy kieruje nami lokalny patriotyzm czy może oszczędność i przekonanie, że wczasy za granicą przekraczają nasze możliwości finansowe?
Polska czy urlop poza granicami?
Decyzja o tym, czy spędzimy urlop w Polsce, czy za granicą powinna być podyktowana naszymi upodobaniami, preferowanym terminem wyjazdu i tym, ile możemy na niego przeznaczyć. Wbrew temu, co może się wydawać, zagraniczne wakacje wcale nie muszą być droższe od wczasów pod gruszą. Niezależnie od kierunku wojaży, nawet najbardziej niesamowite urlopowe plany możemy zrealizować, korzystając z takiego instrumentu finansowego jak pożyczka przez Internet w Kuki.
Wakacje nad Bałtykiem
Polacy najchętniej spędzają urlop nad Bałtykiem, choć ten do najtańszych nie należy. Polskie morze kusi pięknymi widokami, dobroczynnym klimatem i…tłumem turystów, których zwłaszcza w sezonie uniknąć nie sposób.
Ceny w nadbałtyckich kurortach mogą przyprawić o zawrót głowy, zaczynając od kosztów noclegu, wyżywienia, poszczególnych atrakcji turystycznych czy rozrywek. Do tego należy doliczyć również koszty transportu, który zależny jest od tego, w jakiej odległości od morza mieszkamy i kiedy kupujemy bilety. Tygodniowy urlop nad Bałtykiem to wydatek rzędu około 1300 złotych za osobę. Wniosek? Tanio z pewnością nie jest, a za taką kwotę spokojnie możemy wyjechać na zagraniczne wakacje.
Egzotyczne podróże tylko dla bogatych?
W Polsce panuje przekonanie, że na wakacje poza granicami kraju stać jedynie nielicznych. Jak to wygląda w praktyce? Przeglądając strony biur podróży, możemy trafić na oferty zagranicznych wyjazdów już za 1500 złotych za osobę. Tym samym, za tygodniowy urlop nad ciepłym morzem, zapłacimy praktycznie tyle samo, co za wyjazd do Łeby czy Władysławowa. Ponadto, decydując się na wyjazd poza sezonem, możemy liczyć na jeszcze niższe ceny. Co więcej, wybierając się na takie śródziemnomorskie wakacje, nie musimy obawiać się tego, że trafimy na złą pogodę.
Wakacje w Polsce czy poza granicami kraju – podsumowanie
Ceny wakacji nad polskim morzem są zbliżone do tego, ile przyjdzie nam zapłacić za zagraniczny wypad. Pożyczka na wakacje, niezależnie od tego, czy zdecydujemy się spędzić je w Polsce czy za granicą, pozwoli nam zrealizować marzenia o wyjeździe bez konieczności rujnowania domowego budżetu.