Zdolności analityczne, logika w działaniu, szybkie wyciąganie wniosków, umiejętność kolejkowania zadań czy poświęcanie całości uwagi nad realizacją celów to tylko część cech, którymi wykazują się osoby z umysłem ścisłym. Jak wykorzystać te atrybuty podczas studiów? Jaki dokładnie kierunek studiów wybrać, by dalej się rozwijać i zdobyć w przyszłości świetnie płatną pracę?
Ekspert finansowy potrzebny od zaraz
Pracodawcy, praktycznie w trybie ciągłym, poszukują specjalistów z dziedziny controllingu, zarządzania ryzykiem finansowym czy portfelem inwestycyjnym kluczowych klientów. Jednak by móc znaleźć zatrudnienie na takich stanowiskach, kandydaci muszą pochwalić się dyplomem uczelni wyższej, zdobytym najlepiej na kierunku ekonomia. Studia te cechuje bardzo zróżnicowany profil kształcenia, ukierunkowany w głównej mierze na wyszukiwanie
i rozwiązywanie problemów gospodarczych pojawiających się w przedsiębiorstwach.
Jednak by je zrozumieć, student w pierwszej kolejności poznaje wiele zagadnień ekonomicznych, gospodarczych i finansowych w różnych skalach.
Natomiast warsztaty rozwijają w studentach umiejętność pracy w ramach projektu, uczą wykorzystywać zdolności analityczne, pokazują w praktyce działanie instrumentów finansowych, w tym związanych z takimi technologiami jak Blockchain. Absolwenci kierunku wykorzystują zdobytą wiedzą i doświadczenia realizując się na stanowiskach specjalistów w instytucjach bankowych, domach maklerskich, biurach rachunkowych, firmach doradczych. Doskonale odnajdują się również w prowadzeniu własnego, dochodowego biznesu.
Informatyk pilnie poszukiwany
Projektowanie firmowych stron internetowych, dedykowanych aplikacji na urządzenia mobilne, dbanie o bezpieczeństwo danych w sieci. Współczesny informatyk nie zajmuje się już utrzymaniem w pełnej sprawności sprzętu komputerowego czy zakupem oprogramowania. Dziś ma przed sobą wiele wyzwań, podobnie jak szkoły wyższe oferujące kształcenie na kierunku informatyka. Studia te muszą przygotować przyszłych specjalistów IT w wielu zróżnicowanych dziedzinach.
Zamiast wiedzy ogólnej, koniecznością stało się oferowanie kształcenia w ramach warsztatów rozwijających umiejętności programowania webowego, zarządzania bazami danych, projektowania interfejsów, tworzenia gier. Realizacja tak szerokiego programu, choć wydaje się bardzo trudna, w praktyce jest możliwa, na czym korzystają absolwenci kierunku informatyka.
Po zdobyciu dyplomu czeka na nich świetnie płatna praca w agencjach interaktywnych, firmach zajmujących się tworzeniem specjalistycznego oprogramowania, zespołach analityków internetowych. Wielu decyduje się również na rozpoczęcie pracy na własny rachunek, tym bardziej, że specyfika zawodu pozwala wykonywać większość działań zdalnie.
Wybierz najlepsze studia
Ekonomia czy informatyka? Osoby z umysłem ścisłym na pewno szybko przeanalizują korzyści płynące ze studiowania na tych kierunkach, wybierając najbliższy ich zainteresowaniom oraz umiejętnościom. Wyzwaniem może się okazać jednak dobór najlepszej dla nich uczelni, szczególnie przy tak dużej ilości tych podmiotów na rynku.
Czym się kierować przy wyborze? Ilością studentów? Wykładowców? Gwiazdkami w rankingach? Tutaj przyszli studenci muszą wykroczyć poza te dane i spojrzeć na szkołę wyższą z perspektywy jakości kształcenia, dostępności zajęć praktycznych, a nawet bliskości przyszłych pracodawców czy dostępności akademików.
Która ze szkół wyższych idealnie wpisuje się w te ramy? Jak podpowiadają opinie zadowolonych studentów to Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi. Pracowała na sukcesy studentów wiele lat i dziś przekłada doświadczenia na najwyższą jakość kształcenia.