Dzięki posiadaniu dostępu do internetu można podjąć w domu normalną (nie licząc wyjątków) pracę, która pozwoli na podreperowanie domowego budżetu lub na osiąganie regularnego wynagrodzenia. Obecnie dość popularny model freelancingu lub chociażby pracy w biurze bez wychodzenia z mieszkania ułatwia zarobkowanie osobom niepełnosprawnym, opiekującym się członkami rodziny, chorym bądź po prostu niechętnym do dojeżdżania do pracy środkami komunikacji miejskiej.
Jeśli chcesz spróbować
Niezależnie od przyczyn i pobudek, jak najbardziej możesz próbować tej formy zarobkowania. Musisz jednak wiedzieć na początku, że tego typu praca nie jest wcale łatwa i przyjemna, jak może ci się wydawać. Spodziewaj się tego, że zanim się przyzwyczaisz, że nikt cię nie pilnuje ani nie pogania, będziesz odczuwać dziwne zaniepokojenie. Kluczem do utrzymania pewnej dyscypliny pracy jest dobre planowanie. To, jakie wyniki uzyskasz, zależy wyłącznie od ciebie. Wśród osób pracujących w domu bardzo często rekrutują się dwie grupy, „ranne ptaszki” oraz „nocne marki”. Jak łatwo wywnioskować, ranne ptaszki pracują rano. Może to być godzina 4:00, 5:00 itd., chodzi głównie o to, żeby wstać przed innymi i móc napawać się ciszą i spokojem. To samo zachodzi w nocy. Budzisz się dość późno, żeby po północy lub nad ranem zacząć pracować, a wszyscy inni w tym momencie smacznie śpią.
Brak szefa
Fakt, że nie masz nad sobą bezpośredniego przełożonego i nikt nie kontroluje tego, co w danej chwili robisz, może być bardzo rozpraszający. Jeśli brakuje ci samodyscypliny i nie umiesz właściwie organizować swojego rozkładu dnia, najprawdopodobniej nie będziesz dobrym pracownikiem w domu, zanim się tego nie nauczysz. Jesteś szefem sam dla siebie i musisz np. pilnować, by nie pozwalać sobie na zbytnie lenistwo.
Jak znaleźć dobrą pracę w domu? Czego oczekiwać?
Początkujące osoby często nabierają się na świetnie brzmiące obietnice typu milion w tydzień. Owszem, są metody, które szybko generują dość duży zarobek, ale wymagają najczęściej orientacji np. w mechanice gry na giełdzie. W sieci znaleźć można mnóstwo ciekawych ofert pracy, która będzie przynosiła zyski w zależności od włożonego wkładu. Żeby wybrać coś dla siebie, umieść swoją ofertę na odpowiednim portalu, ogłoś swoje usługi na portalach z ogłoszeniami lub poszukaj u konkretnych potencjalnych pracodawców. Działaj tak samo, jak w związku z dowolnym rodzajem pracy – często pierwszym etapem kontaktu z pracodawcą jest wysłanie mu CV, czego jednak nie będzie przeważnie poprzedzała rozmowa kwalifikacyjna.
Pamiętaj o tym, że imając się dowolnego zajęcia, możesz od razu uzyskać wysokie stawki – jeśli zaproponujesz pracodawcy swoje świetne umiejętności, na pewno zostaniesz doceniony. Bez wykształcenia i doświadczenia nie jesteś jednak nikim znaczącym i czeka cię długa droga rozwoju. Dlatego też od samego początku bardzo dokładnie realizuj zlecenia, zbieraj pozytywne opinie i buduj swoje portfolio, czyli zbiór przykładowych efektów twojej pracy. Portfolio możesz prowadzić w postaci strony internetowej, możesz również po prostu podesłać potencjalnemu pracodawcy plik .zip zawierający wszystkie ciekawe dla niego treści.