Zarabianie dzięki franczyzie przynosi niezłe zyski i jest bezpiecznym sposobem na biznes, jeśli nie chcemy zaczynać wszystkiego od początku i na własną rękę. Ten sposób prowadzenia działalności w dzisiejszych czasach jest dość popularny, dlatego też jeśli masz coś takiego na oku, nie wahaj się i skorzystaj. Możesz liczyć na stały przypływ klientów oraz na znacznie większy ruch początkowy. Zapraszamy do zapoznania się z poradami dla przyszłego franczyzobiorcy.
Powiązanie ze znaną marką
Istotną zaletą franczyzy jest pozostanie nowego biznesu z marką, która ma już wielu klientów i jest znana w okolicy lub nawet na obszarze całego kraju. Umowa polega na współpracy między franczyzodawcą a franczyzobiorcą. Dokument jest dość klasyczny, wylicza prawa i obowiązki dla obu stron, jak również wiele zasad dotyczących współpracy.
Jedną z głównych zasad obowiązujących franczyzobiorcę jest realizowanie planu biznesowego franczyzodawcy. Jeśli się do tego dostosuje, może liczyć na spore wsparcie, na przykład kredyt obrotowy, ułatwienia przy optymalizacji podatkowej, dostęp do tańszych materiałów reklamowych, logo, nazwę handlową itd. Przy zawarciu umowy franczyzobiorca zostaje też przeszkolony, jeśli zachodzi taka potrzeba, przez co lepiej może wykonywać wszystkie swoje obowiązki.
Kolejną zasadą jest konieczność dokonywania regularnych opłat na konto franczyzodawcy. Na samym początku należy uiścić opłatę podstawową – jest to koszt dotyczący wdrożenia nowego punktu (np. handlowego) do już istniejącej sieci. W trakcie prowadzenia działalności uiszcza się opłaty bieżące na podstawie uzyskanych przychodów.
Czy łatwo jest zostać franczyzobiorcą?
Dość łatwo jest znaleźć możliwego franczyzodawcę, bo sieci oferujących nawiązanie współpracy w ten sposób jest sporo. Przykład to chociażby znana firma McDonald’s. Teoretycznie każdy może stać się właścicielem nowej restauracji należącej do tej sieci, wystarczy, że postara się o odpowiednią licencję. Dalej nie jest jednak tak różowo. Wiążą się tym spore koszty, bo chociaż franczyzodawca oferuje to wszystko, co zostało wspomniane w jednym z powyższych akapitów, nie zapewni nam lokalu ani jego wyposażenia. Konieczna będzie poważna inwestycja, której wszystkie koszty i konsekwencje poniesie oczywiście franczyzobiorca. Nie można zacząć działania w tym biznesie bez posiadania odpowiednio wysokiego kapitału początkowego. Jednak nawet dostępne środki nie gwarantują od razu sukcesu. Chętni muszą przejść standardowy proces rekrutacji, następnie poddać się ocenie przez franczyzodawcę, jeśli będzie pozytywna – zaczyna się już przygotowanie do działalności właściwej, w tym różne szkolenia, praktyki, poznawanie działania restauracji od środka. Najlepiej od razu przeprowadzić się do Warszawy. Jeśli uda nam się pozytywnie przetrwać ten trudny etap, dalej zaczynają się zyski, niestety bardzo dużo osób odpada jeszcze na etapie rekrutacji.
Sposób na obniżenie kosztów
Wysokie koszty początkowe odstraszają? Nie musisz od razu rzucać się na giganty takie jak wspomniany McDonald’s. Znacznie tańsze będzie przyjęcie franczyzy w mniejszych sieciach, gdzie własny start w zupełnie nowym lokalu jest dużo niższy (przekracza nieco 40 tys. zł). Nie trzeba koniecznie szukać też przykładów w gastronomii. Współpraca na zasadzie franczyzy dostępna jest w dowolnej branży, chociażby ciekawym pomysłem jest przyłączenie się do biznesu „Modry Słoń” polegającego na produkcji personalizowanych książek dla dzieci. Tutaj trzeba wyłożyć tylko niecałe 2 tys. zł.