Jeśli pieczenie ciast i tortów jest twoim hobby bądź też masz wykształcenie kierunkowe w tej dziedzinie, jak najbardziej możesz spróbować zarabiać na tym co kochasz. Wystarczy, że założysz działalność gospodarczą z tym związaną. Z uwagi na to, że okazji nie zabraknie – śluby i wesela to przecież codzienność – będziesz swobodnie rozwijać swoje możliwości, zyskasz mnóstwo klientów i nigdy nie odczujesz braku zajęcia.
Szczegóły pomysłu
Przekuwając marzenia w bardziej realny plan, musisz poważnie się zastanowić nad wieloma istotnymi kwestiami. Jedną z pierwszych czynności, jakie musisz wykonać, jest opracowanie biznesplanu. Dokument taki jest nie tylko podstawą wszelkich dalszych działań, ale też będzie wymagany podczas rejestrowania działalności. Ważne, żeby wykonać go samodzielnie (ewentualnie posiłkując się odpowiednimi źródłami), ponieważ będzie to pierwszy krok do sukcesu na rynku. W treści biznesplanu m.in. określisz swój rynek, kierunek rozwoju, liczbę pracowników, rozmiary lokalu itd.
Działamy!
Podczas realizacji założeń możesz kontrolować etapy prac dzięki stworzonemu wcześniej biznesplanowi. Rozejrzyj się za odpowiednim lokalem. Musi to być miejsce o dogodnym położeniu, wystarczające pod względem wymiarów, jak również spełniające tzw. wymagania sanitarne (na działalność związaną z produkcją żywności musisz uzyskać zezwolenie z sanepidu, a podczas kontroli analizie zostanie poddany również twój lokal). Wyposaż go we wszystkie niezbędne sprzęty. Na pewno największym twoim zainteresowaniem w tym aspekcie będą cieszyły się różnorodne sprzęty AGD niezbędne w kuchni oraz produkty spożywcze w ilościach hurtowych (lub zamawiane na bieżąco) niezbędne do pieczenia ciast. Zalecanym zakupem jest też samochód dostawczy, którym dowieziesz zakupy do firmy lub będziesz rozwozić gotowe zamówienia do klientów. Nowoczesna działalność potrzebuje też komputera z odpowiednim oprogramowaniem, np. do prowadzenia księgowości.
Praca nad siłą marki
Jeszcze zanim zaczniesz działać na serio, przygotuj się merytorycznie. Zbuduj bazę przepisów, dzięki której skonstruujesz swoją ofertę. Jeśli chodzi o ciasta i torty weselne, dobrze jest mieć szeroki wybór, czyli wypieki tradycyjne, nowoczesne, a także możliwość wykonania dowolnego ciasta na zamówienie. Być może dzięki wnikliwej analizie przepisów oraz tworzonej oferty uznasz, że potrzebujesz zespołu wykwalifikowanych pracowników. Potrzebujesz nie tylko piekarza, przyda się też ktoś do modnej dekoracji tortów (obecnie panuje moda na prawdziwe cudeńka dekorujące powierzchnię gotowych ciast), jak również osoba odpowiedzialna za wymyślanie nowych pomysłów na torty. Ktoś również musi zająć się promocją, prowadzeniem strony internetowej, tworzeniem chwytliwych tekstów reklamowych.
Kto będzie twoim klientem? Jak pozyskać klientów?
To proste, ale nie do końca. Głównymi odbiorcami twojej produkcji będą oczywiście młode pary organizujące przyjęcia weselne. Poprzestanie na klientach detalicznych może jednak ci nie wystarczyć lub uznasz to za zbytnie rozdrabnianie się. Możesz nawiązać współpracę np. z firmami cateringowymi, które zajmują się obsługą wesel i będą zamawiać dość sporo tortów.
Klientów pozyskasz, reklamując swoją działalność w sieci, roznosząc ulotki lub wybierając się osobiście z katalogiem do osób lub firm, na które liczysz. Możesz też postarać się o reklamę wizualną, np. w postaci banerów.