Optymalizacja podatkowa spółki może zostać przeprowadzona na różne sposoby, a jednym z nich jest stworzenie podatkowej grupy kapitałowej. Czym ona jest? Jakie korzyści przynosi jej założenie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Czym jest podatkowa grupa kapitałowa?
Podatkowa grupa kapitałowa to forma organizacyjna, którą tworzą co najmniej dwie spółki kapitałowe. W praktyce może zatem składać się ze spółek z o.o., akcyjnych lub prostych spółek akcyjnych. Istotne w tym przypadku jest jednak to, by wszystkie spółki tworzące podatkową grupę kapitałową posiadały między sobą powiązania kapitałowe, a ich siedziby znajdowały się na terytorium Polski. W ramach podatkowej grupy kapitałowej wyróżnić można spółkę dominującą (spółka matka), a także jedną bądź więcej spółek zależnych (spółki córki). Należy pamiętać jednak o tym, że rolę tej pierwszej może pełnić wyłącznie podmiot, który posiada co najmniej 75% udziałów w kapitale zakładowym spółek zależnych. Celem powołania podatkowej grupy kapitałowej jest możliwość wspólnego rozliczania podatku dochodowego od osób prawnych, o czym więcej można przeczytać pod linkiem: https://pragmago.pl/porada/podatkowa-grupa-kapitalowa-co-to-jest-kiedy-warto-ja-stworzyc/.
Podatkowa grupa kapitałowa – jak funkcjonuje w praktyce?
Utworzenie podatkowej grupy kapitałowej powoduje, że tworzące je podmioty muszą stosować się do określonych przepisów prawnych. Co więcej, nakładane są na nie również nowe obowiązki, które dotyczą przede wszystkim spółki dominującej. Najważniejszym z nich jest oczywiście naliczanie, pobieranie i odprowadzanie podatku CIT dla wszystkich podmiotów wchodzących w skład grupy. Istotne jest także to, że spółka dominująca ma również obowiązek przekazywania naczelnikowi urzędu skarbowego informacji o zmianach nie tylko w umowie grupy, ale również kapitale zakładowym każdej ze spółek czy stanie faktycznym lub prawnym (jeśli zmiany te mogą powodować utratę statusu podatnika CIT). Pamiętać należy o tym, że o zmianach należy poinformować organ podatkowy w terminie do 30 dni od ich zaistnienia.
Korzyści wynikające ze stworzenia podatkowej grupy kapitałowej?
Stworzenie podatkowej grupy kapitałowej to rozwiązanie, które posiada wiele zalet. Zaliczyć do nich należy nie tylko możliwość przeprowadzenia optymalizacji podatkowej spółek wchodzących w jej skład, ale również:
- ograniczenie ryzyka działalności, co wynika z faktu, że spółki tworzące podatkową grupę kapitałową mogą nie tylko zwiększyć konkurencyjność czy śmielej inwestować, ale również wspólnie odliczać poniesione koszty;
- redukcję formalności, ponieważ udział w podatkowej grupie kapitałowej oznacza, że spółki nie muszą realizować obowiązków dotyczących dokumentacji cen transferowych dla transakcji zawieranych pomiędzy podmiotami zrzeszonymi w PGK;
- uproszczenie rozliczeń, ponieważ odpowiada za nie wówczas spółka dominująca.
Podsumowując należy stwierdzić, że podatkowa grupa kapitałowa to rozwiązanie, które umożliwia wspólne rozliczanie powiązanych ze sobą spółek. Przekłada się to na wielopoziomowe korzyści.