Kredyt konsolidacyjny to możliwe rozwiązanie twoich tarapatów finansowych. Sprawdź, na czym polega i o czym musisz pamiętać wybierając najlepszy kredyt konsolidacyjny.
Czym jest kredyt konsolidacyjny?
Kredyt konsolidacyjny, choć wywołuje pewne kontrowersje nawet wśród ekspertów, uznawany jest za skuteczną metodę poradzenia sobie z problemami finansowymi wynikającymi ze zbyt dużej liczby zadłużeń. Pożyczka z banku często bywa sposobem na poprawę sytuacji życiowej czy środkiem do zakupu dóbr materialnych, szczególnie dziś, kiedy uzyskanie kredytu jest prostsze niż kiedykolwiek wcześniej – wystarczy mieć względnie pozytywną historię kredytową i nie wykazywać kłopotów z Biurem Informacji Kredytowej. W ten sposób łatwo możesz zaciągnąć kredyt gotówkowy bez podawania celu wydatkowania środków, kredyt na samochód czy po prostu kupować na raty.
Niestety taki stan rzeczy ma też ciemniejszą stronę. Taki swoisty brak kontroli nad wydatkami i swoim budżetem oraz łatwość rozpoczęcia życia ponad stan sprawiają, że utrata płynności finansowej dotyczy coraz większej liczby Polaków. Jak wspomniano wcześniej, w takiej sytuacji pomocny może okazać się kredyt konsolidacyjny. Kredyt konsolidacyjny to po prostu kredyt celowy, którego rolą jest spłata zobowiązań finansowych zaciągniętych wcześniej.
Przed podjęciem decyzji o wzięciu na swoje barki kolejnego zobowiązania w postaci kredytu konsolidacyjnego (choć jest to pożyczka „ratunkowa”), zaleca się wcześniej dokonanie samodzielnej analizy swojej sytuacji finansowej. Nie ma bowiem obowiązku włączania w kredyt konsolidacyjny wszystkich swoich zaległości, możesz więc wybrać jedynie te, które sprawiają ci największy problem. Mniejsze długi, które jesteś w stanie spłacać niezależnie, mogą jedynie niepotrzebnie zwiększać odsetki całościowe kredytu konsolidacyjnego.
Przy kredycie konsolidacyjnym bank przejmuje twoje pożyczki, przez co zamiast spłaty kilku lub kilkunastu rat każdego miesiąca, musisz uiścić zaledwie jedną. Jej wysokość jest również niższa niż wartość wszystkich rat pierwotnych, więc pod tym względem jest to z pewnością rozwiązanie opłacalne. Należy mieć jednak świadomość, że nadal wszystkie długi ciążą nad tobą i należy je spłacić – wydłuża się jedynie czas, w jakim możesz tego dokonać. Co więcej, zwiększają się też odsetki, czyli łączna kwota do spłaty będzie wyższa, choć w skali miesiąca będzie wyglądało to odwrotnie. To właśnie sprawia, że kredyt konsolidacyjny ma także swoich przeciwników, lecz nie ulega wątpliwości, że w pewnych sytuacjach to najlepszy sposób na poradzenie sobie z długami.
Na co zwrócić uwagę wybierając kredyt konsolidacyjny?
Na rynku z pewnością znajdziesz bardzo rozbudowaną ofertę kredytów konsolidacyjnych, pamiętaj jednak, aby takiej decyzji nie podejmować pochopnie. Kluczowe dla twojego wyboru powinny być następujące czynniki:
- wysokość raty po konsolidacji kredytów,
- Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania,
- całkowita kwota do spłaty,
- nowy okres spłaty zobowiązania,
- konsekwencje w przypadku braku terminowych wpłat,
- konieczne zabezpieczenie.
Jeśli z powodu zaciągniętych pożyczek wpadłeś w długotrwałe tarapaty finansowe, z pewnością pomocny może okazać się kredyt konsolidacyjny. Sprawdź dostępną ofertę i wybierz najlepszy wariant dopasowany do twoich potrzeb.