Jeśli potrzebujesz konsultacji prawnej lub porady, to pomóc może ci radca prawny. Jest to osoba zaufania publicznego świadcząca usługi z zakresu pomocy prawnej. Aby nią zostać trzeba skończyć magisterskie studia prawnicze, odbyć aplikację radcowską i złożyć egzamin radcowski.
Radca prawny jest zawodem pokrewnym do zawodu adwokata. Różnicą jest możliwość wykonywania zawodu przy jednoczesnym pozostawaniu w stosunku pracy. Radca prawny specjalizuje się w sporządzaniu opinii prawnych, występowaniu przed sądami i urzędami jako pełnomocnik lub obrońca oraz opracowywaniu projektów aktów prawnych. Prawo wykonywać ten zawód mają osoby wpisane na listę prawnych przez okręgową izbę radców prawnych.
Każdy radca prawny podlega normom deontologicznym zawodu radcy prawnego, określonym w Kodeksie Etyki Radcy Prawnego. Podlega również szczególnym przepisom, gwarantującym jego niezależność, minimalny poziom wynagrodzenia, dodatkowe wynagrodzenie za wygrane sprawy oraz zasady rozliczania czasu pracy. Kancelaria radcy prawnego zazwyczaj zrzesza kilku specjalistów zajmujących się poszczególnymi dziedzinami. Najczęściej z ich pomocy korzystają klienci potrzebujący doradztwa w zakresie prawa spółek, prawa handlowego, prawa pracy, prawa nieruchomości, prawa konkurencji, prawa mediów i reklamy, prawa nowych technologii, prawa rynków kapitałowych i prawa administracyjnego. Każdą sporządzoną umowę warto pokazać radcy prawnemu, który wyjaśni nam wszelkie niezrozumiałe punkty, jak i pomoże sformułować te, które sami chcemy zawrzeć w umowie.
Kancelaria radcowska zazwyczaj specjalizuje się w obsłudze prawnej firm z kapitałem polskim lub zagranicznym. Szukając odpowiedniej kancelarii szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę na doświadczenie radców prawnych w niej pracujących. Jednak w większości z nich spotkamy się ze specjalistami, którzy rzetelnie wykonują swoją pracę i mają na koncie wiele sukcesów. Uznane firmy oraz indywidualne osoby korzystające z usług kancelarii radcy prawnego zazwyczaj są bardzo zadowolone z współpracy.