Popularność vlogów niesie za sobą znaczny wzrost wymagań stawianych zawartości tego typu witryn. Filmy mają być coraz lepszej jakości przy zachowaniu niewielkiej wagi, liczy się też ciekawy kadr, interesująca treść, sposób prezentowania wybranej rzeczy. Każdy vloger, który chce zacząć liczyć się w swoim kręgu odbiorców lub go poszerzyć, musi stale pracować nad poprawą jakości. Jednym z aspektów, jaki na to wpływa, jest odpowiedni sprzęt.
Sprzęt dobrze dobrany do rodzaju działalności
Wielu obecnych vlogerów bardziej stawia na różnorodność materiałów, jakie udostępnia, na zadowolenie odbiorców interesującą treścią niż na swoją wygodę. Z jednej strony to dobrze, bo podnosi się widoczna jakość vlogów, ale z drugiej – dzięki właściwemu doborowi sprzętu można osiągnąć to mniejszym kosztem trudu i pieniędzy. Dlaczego tak się dzieje, czy jest to świadome uznanie bardziej wartościowych aspektów? Niekoniecznie. Przeważnie chodzi o pewne problemy z wybraniem sprzętu idealnego do swoich celów. Chociaż osoby posiadające dużą wiedzę w temacie, doświadczone i charakteryzujące się odpowiednimi umiejętnościami radzą sobie nawet ze słabszym sprzętem, początkującym lub tym dopiero zbierającym doświadczenie znacznie bardziej opłaciłby się dobrze dobrany sprzęt, a nie jakiś przypadkowy. Bez umiejętności ciężko np. o dobry montaż pokrywający niedostatki jakościowe nagrania.
Co składa się na wyposażenie vlogera?
Nie oszukujmy się – dość spora grupa vlogerów korzysta z przypadkowego sprzętu z uwagi na dużo niższą cenę. Profesjonaliści mogą i powinni nabyć jednak profesjonalne rozwiązania, dzięki którym praca stanie się nie tylko przyjemniejsza, ale także znacznie bardziej owocna w skutkach. Żeby móc kręcić różnorodne materiały, należy zaopatrzyć się w kamerę, obiektyw (lub kilka – na różne okazje), uchwyty, stabilizatory, jak również niezły mikrofon. Ceny urządzeń z najwyższej półki mogą porażać. Dla przykładu, polecana przez vlogerów zarabiających krocie na swojej pracy kamera Canon 5D Mark III z obiektywem 24-105MM kosztuje ponad 13000 zł. Inne polecane kamery są nieco tańsze, ale dalej jest to wydatek rzędu 3 do 7 tysięcy złotych. Do tego dochodzi koszt obiektywu lub obiektywów, przeciętnie jest to wydatek 5 tys., a zwrócić należy uwagę na to, że często trzeba je zmieniać. Nieco tańsze są stabilizatory i mikrofony, ale też często używa się ich kilku. Na pewno mając taki sprzęt, kręcenie wysokiej jakości filmów staje się dużo prostsze. Można jednak osiągnąć zadowalające parametry filmów, korzystając z dużo tańszych urządzeń. Warto wybierać te najdroższe i najbardziej specjalistyczne tylko w przypadku uzyskiwania wysokich dochodów z vloga.
Coś dla oszczędnych
Uśrednione wymagania mogą doprowadzić cię do zainteresowania się porządnym sprzętem średniej jakości. Wybierz jak najbardziej uniwersalne urządzenia, zwracając uwagę na to, że niektóre aspekty są bardziej zauważalne, inne mniej. Warto przede wszystkim zadbać o dźwięk, bo choć w przypadku obrazu sporo można nadrobić montażem, w przypadku audio tego nie zrobimy. Dobry mikrofon ze średniej półki to na przykład Rode Video Mic Pro. Do tego warto wybrać również niezłą kamerę o bardzo uniwersalnych możliwościach, typu GoPro – dość dobrymi parametrami i dużymi możliwościami charakteryzuje się chociażby model GoPro Hero 4 Black.