Jaki ETF wybrać? Każdy, kto choć pobieżnie poznał ideę inwestowania indeksowego, zadaje sobie to pytanie. Wiesz z pewnością, że opłaty mają spore znaczenie i minimalizując je zwiększasz jednocześnie swoje szanse na zyski. Zdajesz sobie również sprawę z tego, że zarządzający funduszami na dłuższą metę nie dają rady zarobić więcej niż na giełdzie. W takiej sytuacji z pewnością najlepiej kupić cały indeks. Dzięki temu natychmiast wchodzisz w posiadanie kilkuset akcji lub obligacji i przy właściwie skonstruowanym portfelu inwestycyjnym masz pewność, że zyski w końcu się pojawią.
Jaki ETF wybrać?
Jeden, a może cały portfel? Kiedy najlepiej kupić ETF-y a kiedy warto je sprzedać? Według Jacka C. Bogle, który w latach 70-tych ubiegłego wieku stworzył pierwszy fundusz indeksowy oparty o S&P 500 recepta jest prosta. Należy kupić zdywersyfikowany portfel akcji po jak najniższych kosztach i trzymać go na zawsze.
Z kolei Warren Buffett twierdzi, że najlepszym sposobem na posiadanie publicznych spółek jest fundusz indeksowy, który pobiera minimalne opłaty.
Jaki jest Twój cel inwestycyjny?
Inwestujesz po to, żeby zarobić, ale obok zysków, za którymi stoi wspaniałe życie pod palmami, domy i sportowe samochody, pojawia się także spore ryzyko inwestycyjne. Ile możesz stracić?
Nie wolno o tym zapominać, gdyż każda inwestycja niesie ze sobą ryzyko straty kapitału lub wypracowanego wcześniej zysku. Inwestowanie ma jednak z natury charakter długoterminowy. Według teorii samego Buffeta, raz rozpoczęte powinno się nie kończyć. Nie ulega jednak wątpliwości, że dla większości inwestorów to nieco zbyt długo.
Zdecyduj zatem na co inwestujesz:
- na zakup samochodu, mieszkania, domu itp.
- na emeryturę,
- na przyszłość dziecka.
Obrany horyzont pomoże w podjęciu decyzji, ile akcji i obligacji musisz mieć w swoim portfelu. Co więcej, znacznie szybciej ustalisz kwotę inwestycji, a także ewentualne dopłaty. Nie będą Cię też dręczyć pytania co się stanie w sytuacji, gdy będziesz musiał wyjąć pieniądze z inwestycji.
Jeśli chcesz wiedzieć jak i gdzie najlepiej inwestować w ETF-y zapoznaj się z tym artykułem i handluj na nagradzanej platformie z Saxo Bank Polska.
Inwestowanie długoterminowe, jak sama nazwa na to wskazuje, to środki, z których nie będziesz mógł korzystać przez długi okres czasu. Musisz się z tym po prostu pogodzić, natomiast pieniądze na nieprzewidziane okoliczności lepiej trzymać gdzie indziej.
Ile akcji i ile obligacji?
Jest to kluczowe pytanie z punktu widzenia inwestora. Im więcej akcji w portfelu tym oczywiście większe jest ryzyko utraty kapitału, ale jednocześnie większe potencjalne zyski. Co więcej, zgodnie z najnowszymi badaniami, to właśnie alokacja stanowi główny czynnik sukcesu inwestora, a nie odpowiedni moment zakupu czy sprzedaży.