Banki zobowiązane są przez Komisję Nadzoru Finansowego do drobiazgowego weryfikowania swoich potencjalnych kredytobiorców. W tym celu sięgają po informacje i raporty z bazy Biura Informacji Kredytowej. Zła historia kredytowania najczęściej kończy się dla klienta odmową udzielenia kredytu. Jak można ją poprawić i zwiększyć swoje szanse na finansowanie bankowe?

Pozytywne dane w BIK na wagę złota

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej powstało w 1997 roku z inicjatywy Związku Banków Polskich i 21 banków działających wówczas na rodzimym rynku. Jego zadaniem jest gromadzenie, przechowywanie i udostępnianie bankom, SKOK-om oraz niektórym instytucjom pożyczkowym, na podstawie umowy, informacji o aktualnych zobowiązaniach oraz historii kredytowej klientów. BIK minimalizuje tym samym ryzyko kredytowe ponoszone przez kredytobiorców lub pożyczkobiorców.

Błędem jest utożsamianie BIK-u z czarną listą dłużników, ponieważ dane zapisywane w jego bazach są zarówno pozytywne, jak i negatywne. Te ostatnie budują jednak klientom złą historię kredytowania, która uniemożliwia w większości przypadków otrzymanie kredytu.

Ocena wiarygodności kredytowej klienta

Kiedy klient składa w banku wniosek o kredyt, wyraża jednocześnie zgodę na weryfikację w BIK. Bank wysyła zapytanie do BIK-u z prośbą między innymi o scoring klienta, czyli jego ocenę punktową, będącą metodą oceny ryzyka kredytowego. Przyjmuje ona wartości od 192 do 631 punktów, a konsument dodatkowo oceniany jest na skali gwiazdkowej – od 1 do 5. Im wyższa ocena punktowa, tym teoretycznie większe prawdopodobieństwo, że dany klient będzie terminowo spłacał swoje kredyty w przyszłości.

Jak zadbać o swoją historię kredytową w BIK?

Każdy obywatel może bezpłatnie samodzielnie sprawdzić raz na pół roku, przez internet, swoją bieżącą historię kredytową w BIK i przygotować się tym samym do wizyty w banku, przy ubieganiu się o kredyt. Jeśli wpisy nie są najlepsze i świadczą o opóźnieniach w spłacie kredytów, trzeba podjąć odpowiednie kroki, aby poprawić złą historię kredytowania.

Weryfikacja wpisów w BIK

Jeśli w raporcie na temat danej osoby widnieją negatywne wpisy, a ona sama od lat nie ma żadnych zaległości w spłacaniu swoich zobowiązań, powinna skontaktować się z BIK. Może się bowiem zdarzyć, że w bazach BIK znajdą się nieaktualne lub nieprawidłowe dane.

Regularna spłata kredytów

Najlepszym sposobem na poprawę swojej historii kredytowania w BIK jest spłacanie kredytów i pożyczek terminowo, bez żadnych opóźnień, które mogłyby znaleźć swoje odzwierciedlenie w raporcie BIK.

Uregulowanie mniejszych zobowiązań

Każdy aktualnie spłacany kredyt działa na niekorzyść klienta wnioskującego w banku o kolejne zobowiązanie. Jeśli to możliwe, warto spłacić mniejsze zobowiązana, w miarę swoich możliwości finansowych, albo zrezygnować z nieużywanej karty kredytowej lub linii w koncie bankowym.

Zaciąganie kredytów

Mylne jest postrzeganie kredytów i pożyczek jako ostateczność. W świetle planów ubiegania się o duży kredyt, każda pozytywna notka w BIK działa na korzyść klienta. Dlatego warto korzystać z kredytów na drobne rzeczy, aby zbudować sobie obraz rzetelnego kredytobiorcy. W przeciwnym wypadku klient jest w ocenie banku zupełnie anonimowym kredytobiorcą i nie wiadomo właściwie, czego można się po nim spodziewać.

Kredytowanie na miarę swoich możliwości

Dla poprawy historii kredytowania w BIK warto jest brać tylko takie kredyty, które na pewno jesteśmy w stanie spłacać. Zaciąganie kolejnych zobowiązań dla spłaty wcześniejszych, odbija się negatywnie na obrazie kredytobiorcy.

Te proste w gruncie rzeczy zasady poprawią wiarygodność klienta i jego historię kredytowania, jaką gromadzi Biuro Informacji Kredytowej. Ma to kluczowe znaczenie dla szans danego klienta na otrzymanie kredytu w banku i nie tylko.

Artykuł powstał we współpracy z Moneyman.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here