Egzaminy do policji

Postanowiłeś zostać policjantem? W takim razie musisz solidnie przygotować się do egzaminów, które sprawdzą Twoje zdolność fizyczne, wiedzę i predyspozycje psychologiczne do tego zawodu. Egzamin na policjant nie należy do najłatwiejszych, ale dzięki odpowiedniemu przygotowaniu masz ogromną szansę, dołączyć do policyjnych szeregów.

Chcesz zostać policjantem? Poznaj jego obowiązki!

Policjant to przede wszystkim stróż prawa. Czuwa na bezpieczeństwem obywateli, chroniąc ich przed przestępcami, którzy zagrażają ich życiu lub mieniu. Policjant powinien dawać przykład wszystkim obywatelom, swoją postawą i prawym postępowaniem, niezależnie od sytuacji.

Organ Policji podzielony jest na cztery komórki organizacyjne:

– służbę śledczą

– służbę kryminalną

– służbę prewencyjną

– służbę wspomagającą

Co należy do obowiązków policjanta?

Policja czuwa nad bezpieczeństwem państwa i jego obywateli. Na co dzień zajmują się przeciwdziałaniem przestępczości i poszukiwaniem osób za nie odpowiedzialnych.

Do ich podstawowych obowiązków należy wykrywanie i walka z przestępczością, ściganie osób poszukiwanych, ustalanie miejsca pobytu osób poszukiwanych i zaginionych, dbanie o bezpieczeństwo państwa i obywateli, ochrona osób i mienia, działalność antyterrorystyczna i antykryzysowa działania prewencyjne zapobiegające przestępstwom.

Naszym zdaniem, jednym z najważniejszych obowiązków Policji jest edukacja społeczeństwa. Organizując spotkanie uświadamiające o niebezpieczeństwie związanym z narkotykami czy o poprawnym zachowaniu na drodze wpływa na wzrost bezpieczeństwa obywateli. Jednocześnie, takie działanie wywierają pozytywny wpływ na spadek przestępczości i wypadków.

Egzamin na policjanta. Jak wygląda?

Egzaminy na policjanta składają się z czterech, wymagających etapów. Policyjni rekruterzy, dzięki specjalnie ułożonym testom sprawdzą czy nadajesz się do pełnienie obowiązków stróża prawa.

  • TSO, czyli Test Sprawności Fizycznej

Pozytywne zaliczenie egzaminu daje ukończenie egzaminu w czasie 1 minuty i 41 sekund. Im lepszy czas uzyskasz, tym więcej punktów otrzymasz. Test odbywa się na sali gimnastycznej, gdzie znajduje się sześć stacji. Na każdej z nich do wykonania jest jedno z ćwiczeń: rzut piłką lekarską na odległość, bieg wahadłowy, „brzuszki”, przeniesienie 28-kilowego manekina, ćwiczenia na ławie gimnastycznej, przewroty w tył i w przód.

  • TWO, czyli Test Wiedzy Ogólnej

Test jednokrotnego wyboru z wiedzy o państwie, ustroju i władzy. Otrzymacie test z czterdziestoma pytania zamkniętymi, który należy rozwiązać w ciągu godziny.

  • Test psychologiczny

Test obejmuje zadania na inteligencję, zadania logiczne i matematyczne. Testy te sprawdzają Wasze naturalne predyspozycje do pełnienia obowiązków policjanta. Opracowane odpowiedzi na test psychologiczny znajdziecie w internecie. Między innymi na stronie Odpowiedzi.com.pl.

  • Rozmowa kwalifikacyjna ( daw. „wywiad zorganizowany” )

Ostatni etap wcale nie musi być najłatwiejszy. W skład komisji egzaminacyjnej wchodzi zawodowy, wyszkolony policjant i policyjny psycholog. Będą oni testować Twoją odporność na stres i reakcje na niego.

Po pozytywnym zaliczeniu ostatniego etapu pozostaje tylko czekać na wyniki. Opublikowane zostaną w ciągu kilku tygodni po zakończeniu egzaminów. Tylko kandydaci z najwyższą ilością punktów zostaną przyjęci w szeregi policji.

Artykuł powstał we współpracy ze stroną Odpowiedzi.com.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here