Dzisiaj prowadzenie własnej działalności gospodarczej naprawdę bardzo się opłaca. Istnieje kilka modeli, zgodnie z którymi można to robić, na przykład można założyć własną spółkę. Dzięki temu udaje się ograniczyć koszty i obowiązki (bo dzieli się je pomiędzy osoby zaangażowane w biznes). Można zakupić gotową spółkę, co zapewnia bardzo szybki start i pominięcie pewnych formalności.
Wymagana rejestracja spółki
Pomysł na założenie spółki wiąże się z wieloma formalnościami, chociaż w dzisiejszych czasach istnieją możliwości przyspieszenia tego dzięki skorzystaniu z internetu. Nie da się jednak przyspieszyć oczekiwania na uzyskanie wpisu do KRS (trwa to około 2 tygodni) oraz oczekiwania na zarejestrowanie płatnika VAT. Tutaj już mamy znacznie dłuższy okres, nawet ponad miesiąc, a czasem i kilka. Nie ma się więc co dziwić, że jeśli ktoś ma możliwość pominięcia takich procedur, próbuje znaleźć inną, szybszą drogę bez podobnych niedogodności.
Czas to pieniądz, więc oszczędzajmy go
Tego typu procedury są jakie są i nie da się przeważnie tego przyspieszyć, ale są inne opcje. Niektórzy uważają nawet, że zbędne jest również oczekiwanie na założenie działalności gospodarczej, bo choć trwa to krócej, to w porównaniu do innych możliwości zupełnie się nie opłaca. Chodzi głównie o późniejsze koszty, oraz o dość sporo pracy, jakiej wymaga skuteczne „ogarnianie” takiej działalności. Okazuje się po raz kolejny, że znacznie lepiej kupić spółkę, jest to opłacalne i przeważnie przynosi określone, spore zyski.
Dobry wybór, czyli co kupić
Najlepiej wybrać spółkę pochodzącą od zaufanego przedsiębiorstwa. Jednak nawet wtedy nie można pominąć pewnych kwestii ostrożności. Chodzi głównie o to, by nie kupić spółki zadłużonej, z obciążeniami, bo to na pewno nie będzie dobry interes. Wszelkie formalności prowadzące do pozbycia się tego niepotrzebnie opóźniają start w biznesie. Najlepiej, gdy ktoś już dołożył starań i zapiął wszystko na ostatni guzik. Formalności związane z rejestracją VAT, numery NIP, KRS, REGON powinny być przygotowane i na miejscu. Dzięki temu spółka będzie gotowa do podjęcia działania natychmiast, co pozwoli na szybkie wdrożenie świetnego pomysłu, chcesz uzyskać dofinansowanie lub podjąć się przebranżowienia.
Nie obawiaj się jednak, że w razie jakichkolwiek kłopotów nie będziesz mógł się wycofać. Możliwa jest zmiana raz podjętej decyzji, nawet całkowita. Można też bez problemu zająć się modyfikacją takich kwestii jak klasyfikacja działalności lub zmiana nazwy jaką spółka posiadała przed sprzedażą.
Formalności związane z nabyciem spółki
Nie trzeba wykonywać wielu czynności, by przekazać spółkę. Robi się to u notariusza, ale niekoniecznie, bo można na przykład zrealizować przekazanie zdalnie – jest to dobra opcja w przypadku przekazywania pomiędzy przedsiębiorcami spółki na dużą odległość (gdy mieszkają w innych miejscowościach). W takiej sytuacji należy zadbać o uprzednie poświadczenie podpisów w urzędzie notarialnym. Dokumenty niezbędne do sfinalizowania wysyłane są pocztą i odsyłane do drugiej strony. Przy każdym składaniu podpisu również ma być obecny notariusz.