Popularne myjnie samochodowe umożliwiają kierowcom szybkie oczyszczenie powierzchni pojazdów z przeróżnych zanieczyszczeń. Tego typu punkty usługowe pojawiają się na przykład blisko stacji paliw lub w losowych miejscach, są reklamowane i traktowane jako jedne z najważniejszych obiektów dla właścicieli samochodów, obok warsztatów oraz wymienionych już punktów uzupełniania paliwa. Przeciętna myjnia zużywa dość sporo wody, zwłaszcza tradycyjna, co stanowi na pewno dość duże obciążenie dla środowiska, zwłaszcza obecnie – gdy na świecie zaobserwowano pierwsze oznaki wodnego kryzysu. Jeśli zauważysz, że prowadzenie takiej myjni byłoby świetnym biznesem, nie powielaj tego trendu – zamiast tego, zastanów się nad ekologiczną myjnią parową.
Zalety ekologicznej myjni parowej
Przeciętna „zwykła” myjnia może zużywać nawet 150 litrów wody w szczytowym momencie pracy. Żeby nie ingerować aż tak mocno w środowisko, warto założyć ekologiczną myjnię parową mającą o wiele lepsze osiągi. Tutaj ilości zużywanej wody są o wiele bardziej obiecujące, mowa o około 1-2 l wody na przeciętnej wielkości samochód. Do tego wyposażenie myjni jest kompaktowe, estetycznie wykończone; niewielkie rozmiary urządzeń pozwalają pomieścić je nawet na niezbyt dużym terenie.
Potencjał ekologiczny myjni parowych czyni je bardzo przyszłościową inwestycją. W chwili obecnej nie są one jeszcze zbyt często spotykane, ale plany zakładają wyparcie dzięki nim wszelkich innych, o wiele mniej korzystnych dla środowiska. Z uwagi na możliwe oszczędności o wiele lepsza jest też kalkulacja zysków. Myjnie ekologiczne mają szansę spodobać się ludziom, będą więc w pierwszej kolejności brane pod uwagę przez wszystkie osoby, którym zależy na zachowaniu pięknej i czystej ziemi.
Skrótowe przedstawienie działania
W myjniach ekologicznych rolę głównego czynnika myjącego przejmuje para – w przeciętnych myjniach służy do tego woda w stanie ciekłym. Generator pary w myjni tworzy ją w bardzo wysokiej temperaturze, ok. 190 stopni, jednak zanim dotrze do samochodów przez element odpowiadający za dostarczanie, jest znacznie schładzana. Nie trzeba dodawać, że mycie pojazdów parą wodną zamiast wodą generuje ogromne oszczędności. Ponieważ wewnątrz konstrukcji zachodzi schładzanie się pary, nie ma żadnego ryzyka w związku z kontaktem z wysoką temperaturą. Przeciętne wyposażenie takiej myjni pozwala na umieszczenie wszystkich niezbędnych elementów w dość niewielkim pomieszczeniu – waga najmniejszego urządzenia to tylko ok. 30 kg. Żeby wszystko uruchomić i rozpocząć pracę, wystarczy zadbać tylko o dostęp do prądu. Zaopatrywanie w wodę może odbywać się na zasadzie dostarczania jej wężem, ale z uwagi na to, że jednorazowe zasilenie zbiornika wystarcza do obsłużenia ok. 30 kierowców, można się obejść bez tego.
Jak myje myjnia ekologiczna?
Oszczędności generowane z uwagi na użycie pary oraz zyski z uwagi na dużą popularność myjni wynikają między innymi z doskonałego sposobu jej pracy. Para wodna świetnie wnika w przeróżne zakamarki i załamania powierzchni. Pierwszym etapem mycia jest więc przesuwanie wokół pojazdu dyszą emitującą parę, a następnym czyszczenie delikatnym materiałem, co gwarantuje od razu osuszanie. Ciekawą możliwością jest regulacja nasycenia wilgotnością pary.