Dotacja na założenie firmy – jak się o nią starać?

Jeśli marzysz o założeniu swojej własnej firmy, często rezygnujesz z marzeń tylko z uwagi na brak finansów. Niestety, własny biznes sporo kosztuje, zwłaszcza obecnie, przy sporej konkurencji w każdej dziedzinie. Trzeba jakoś uzyskać pieniądze, na przykład poprzez wzięcie kredytu lub pożyczki. Są to jednak dość drogie i  obciążające opcje, które uniemożliwiają chociażby zaciągnięcie przez długi czas żadnego innego zobowiązania. Znacznie mniej problematyczne jest po prostu uzyskanie dotacji poprzez urząd pracy lub inną instytucję.

Po co mi taka dotacja?

Pieniądze przyznawane w formie dotacji to najczęściej spora kwota, która wystarcza na zakup wyposażenia lokalu, czasem pojazdu, odpowiedniego oprogramowania, sfinansowania szkoleń itd. Dotacja ma także jedną, bardzo ważną zaletę, którą po prostu trzeba docenić – jest bezzwrotna i pozbawiona opodatkowania. Nie musisz zwracać tych pieniędzy albo musisz jedynie przy zajściu okoliczności sprecyzowanych bliżej w umowie. Dlatego też w każdej sytuacji, kiedy potrzebujesz gotówki na rozkręcenie działalności lub w ogóle zamierzasz założyć jakąś działalność, jako pierwsze miejsce odwiedź właśnie urząd pracy, nie bank lub inną instytucję finansową.

Dotacja na założenie firmy – jak się o nią starać?Kryteria przyznawania

Dotacje są bardzo różne, ale niezależnie od planu i programu, dotację przyznawaną przez urząd pracy charakteryzuje jedna istotna kwestia – żeby ją otrzymać, musisz być zarejestrowany w tym urzędzie jako osoba bezrobotna. Nieważne, że jesteś przecież bezrobotny, bo nigdzie nie pracujesz – tylko rejestracja w urzędzie uprawnia cię do wnioskowania o dotację. Nie jest to trudne, więc można dokonać takiej formalności chociażby przez internet – taka możliwość również istnieje, jest idealna dla tych, którzy nie mają zbyt wiele czasu.

Niezbędne dokumenty

W przypadku starania się o dotację warto jest odpowiednio wcześniej przejrzeć np. regulamin programu, który uznasz za najlepszy i najlepiej dopasowany do twoich oczekiwań, możesz też zapoznać się z wieloma pomocnymi artykułami; ciekawy materiał znajduje się chociażby pod tym linkiem: https://www.ideabank.pl/dotacje-na-zalozenie-firmy-z-powiatowego-urzedu-pracy.

Warto udać się po dotację przygotowanym, bez zdziwienia przyjmując kolejne wymogi, co trzeba jeszcze zrobić lub donieść, i to dość pilnie. Dzięki temu znacznie zwiększysz swoje szanse na uzyskanie dofinansowania. Jeśli masz już konkretny plan na swoją działalność, możesz z wyprzedzeniem napisać biznesplan. Nie będzie to praca na darmo, bo musisz załączyć biznesplan do wniosku o przyznanie dotacji. Dokument ten jest zresztą bardzo przydatny na etapie przygotowań, bo pozwala usystematyzować wiele aspektów działania przyszłej firmy, dzięki niemu możesz również znacznie lepiej zarządzać wszystkimi jej możliwościami. Załączenie biznesplanu do wniosku gwarantuje komisji, że mogą ci zaufać, jesteś wiarygodny w swoim pomyśle i naprawdę zależy ci na uzyskaniu dotacji.

Kwota

Maksymalną dostępną kwotą, na jaką możesz liczyć, jest 24000 zł. Niekoniecznie jednak uzyskasz aż tyle. Dlatego tak ważne jest odpowiednie umotywowanie potrzeb i rozpisanie ich tak, by zakupić wszystko, co będzie ci niezbędne. Dzięki temu otrzymasz środki w odpowiedniej wysokości, uda ci się więc znacznie lepiej wyposażyć swój lokal

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here