Darmowe konto bankowe to spore udogodnienie, szczególnie dla osób, które nie mają dużych przychodów i chcą oszczędzić środki na życie. Przykładem są tutaj studenci lub osoby, które dopiero weszły na rynek pracy i pobierają wynagrodzenie minimalne, albo emeryci i renciści, którzy nie otrzymują dużych przelewów. Czy takie konto rzeczywiście będzie jednak zawsze darmowe? Na co należy uważać przy jego zakładaniu, by uniknąć niespodzianek?
Darmowe, ale przy określonych warunkach
Bank może nazwać w swojej ofercie konto bankowe darmowym. Zanim jednak podejmie się decyzję o podpisaniu umowy, trzeba dokładnie zapoznać się z zasadami prowadzenia takiego konta. Często bowiem bezpłatne korzystanie z konta bankowego jest możliwe po spełnieniu określonych warunków, takich jak:
- regularne wpływy na konto (określone przez bank kwotowo, np. 500, 1000 lub 1500 złotych, albo w inny sposób, np. przelew całego wynagrodzenia, które otrzymuje się z tytułu umowy o pracę, bezpośrednio na dane konto),
- dokonywanie określonej liczby płatności za pomocą karty płatniczej w danym okresie (np. jedna, dwie lub trzy w ciągu miesiąca).
Banki mogą mieć różne podejście do obu kwestii. Chronią przez to swoje interesy, zapewniając utrzymanie odpowiedniego stanu środków na swoich kontach. Dzięki temu możliwe jest ich prawidłowe funkcjonowanie. Warto sprawdzić, z jakiego rodzaju warunkami darmowego konta ma się do czynienia w konkretnym przypadku, za pomocą różnego rodzaju rankingów lub porównywarek gromadzących dane od kilkunastu bądź nawet kilkudziesięciu banków.
Opłaty określone przez cenniki i regulamin banku
Przeglądając oferty banku, trzeba dokładnie sprawdzić, czy istnieją dodatkowe opłaty, z którymi należy się liczyć zarówno na samym początku korzystania oferty, jak i w późniejszym okresie. Przykładem mogą być tutaj opłaty za:
- wydanie karty płatniczej (ich niektóre modele są płatne),
- dokonywanie przelewów natychmiastowych (co pozwala na przekazanie środków do innego banku bez oczekiwania na najbliższe sesje bankowe),
- wydanie duplikatu karty płatniczej, gdy zostanie ona zgubiona,
- wypłacanie środków z bankomatów innych banków w kraju i za wypłaty z bankomatów zagranicznych,
- usługi dodatkowe (jak np. wiadomość SMS o stanie środków na koncie po wykonaniu każdej operacji lub po wpływie środków na konto, czy też ubezpieczenie karty przed zgubieniem bądź kradzieżą – tutaj warto mieć na uwadze to, że przez pierwsze kilka miesięcy takie usługi mogą być bezpłatne, po czym po okresie próbnym bank zacznie naliczać opłaty).
Przeczytanie regulaminu i cennika banku to zatem podstawa, jeśli chce się uniknąć niespodzianek w postaci nieplanowanych wydatków. Warto o tym pamiętać, gdy zakłada się konto przez Internet lub w placówce banku.
Możliwość korzystania z debetu
Niektóre darmowe konta bankowe pozwalają na korzystanie z debetu. W tym zakresie trzeba bardzo uważać na określone w regulaminie limity, terminy spłaty oraz oprocentowanie. Bardzo często nowym klientom na czas określony oferowana jest promocja, w ramach której korzystanie z karty debetowej jest bezpłatne przy dokonaniu spłaty pożyczonych środków w określonym terminie. Warto dokładnie sprawdzić limity, jakie oferuje bank, oraz to, ile będzie trzeba dopłacić spłacając środki, by nie okazało się, że oprocentowanie przy zaciąganiu zobowiązań w ten sposób będzie wyższe niż w przypadku standardowego kredytu. Przy wyższych kwotach korzystanie z limitu na koncie osobistym może być bardzo kosztowne.