Co to jest technika pomodoro?

Technikę pomodoro wymyślono specjalnie na okazje ogromnych problemów z przejściem do działania. Na pewno też czasem tak masz. Nie wiesz od czego zacząć, jak zorganizować sobie czas, odczuwasz problem z samodyscypliną. Tego typu zjawiska nie pozwalają na osiąganie zysków ani na uzyskanie satysfakcji z pracy. Dlatego wykorzystaj zalety tej techniki, które opiszemy ci w dalszej części artykułu.

Naucz się planować i zarządzać czasem

Chociaż nie ma tak naprawdę żadnej dostępnej dla człowieka metody zarządzania czasem, warto popracować nad swoimi umiejętnościami planowania i właściwego rozkładania zadań w czasie. I tutaj właśnie z pomocą przychodzi technika pomodoro. Pomysł na nią pochodzi od ciekawego kuchennego dodatku – czasomierza przypominającego pomidor. Głównym założeniem techniki jest nauczenie się utrzymywania koncentracji przez 25 minut. Należy dołożyć starań, żeby przez te 25 minut utrzymać stan pełnej koncentracji, bez możliwości rozproszenia się czymkolwiek ani kimkolwiek. Żeby móc zrealizować zamiary, wyposaż się tylko w zegar lub stoper, lub specjalną aplikację, dzięki czemu łatwo skontrolujesz upływ czasu. Nie chodzi tutaj stricte o zarządzanie czasem, ale o umiejętność efektywnego wpasowywania swojej pracy w wyznaczone bloki czasowe.

Wdrażamy technikę pomodoro

Co to jest technika pomodoro?Implementacja tej techniki jest bardzo prosta. Zaczynasz od typowej czynności – stworzenia listy tego, co masz do zrobienia. Osoby, które już są doświadczone w zarządzaniu czasem, mogą wykorzystać do tego specjalną aplikację, na przykład Nozbe, ale równie dobra jest też tradycyjna kartka papieru, na której po prostu zapiszesz listę. Uszereguj swoje obowiązki według hierarchii, wyróżnij rzeczy priotytetowe. Kiedy już to wykonasz i możesz przejść do pracy, poświęć jeszcze chwilę na przygotowanie terenu. Co to znaczy? Usuń z przestrzeni wokół siebie wszystkie rozpraszacze, zamknij drzwi, uprzedź rodzinę, że teraz pracujesz. Zanim włączysz odmierzanie czasu na 25 minut, skoncentruj się, nastaw pozytywnie do zadania i.. czas start!

Po każdym „bloku” czasowym należy ci się pięć minut przerwy. Wykorzystaj to np. na krótki spacer. Dłuższą przerwę zrób po 4-5 takich blokach, dzięki czemu odzyskasz siły i odświeżysz umysł. Pamiętaj, by podczas przerw nie wracać myślami do zadania. Poprawisz też swoją motywację, wiedząc, że po każdym przepracowanym bloku możesz chwilkę odpocząć. Dołóż jednak starań, by nie przekraczać czasu ani na wykonywanie zadania, ani na przerwę.

Efekty

Skuteczne i sumienne stosowanie techniki pomodoro pozwoli ci przyjąć bardzo korzystne nawyki dotyczące pracy. Wiedza, że po każdym wysiłku umysłowym możesz wyjść na przerwę, będzie cię bardzo pozytywnie motywować. Konsekwentnie powtarzając kroki tej metody, wykształcisz w sobie też bardzo istotną cechę – samodyscyplinę. Czas przeznaczony na pracę i przerwy jest tak wyznaczony, by nie przemęczać umysłu, a jednocześnie pozwalać na w miarę swobodne działanie. Świadomość upływu minut gwarantuje odpowiednie sprężenie się nad zleceniem, ale jest to pozytywna motywacja – coś na kształt pracowania na etacie, pod czujnym okiem szefa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here