Spłacanie rat kredytu zaczęło Ci sprawiać trudność? Chciałbyś zmniejszyć swoją miesięczną ratę, tak aby była ona łatwiejsza do spłaty? To możliwe, a pomóc Ci w tym może kredyt konsolidacyjny, który można znaleźć w ofercie coraz większej ilości banków. Zobacz, czym jest konsolidacja, jak działa i kiedy możesz z niej skorzystać.
Czym jest kredyt konsolidacyjny?
Dzięki konsolidacji możesz połączyć kilka różnych kredytów w jedno, nowe zobowiązane. Jeśli do tej pory co miesiąc spłacałeś kilka kredytów np. gotówkowy, hipoteczny i samochodowy, to decydując się na kredyt konsolidacyjny, zyskujesz tylko jedną, a do tego niższą ratę. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które w pewnym momencie straciły kontrolę nad swoimi wydatkami. Konsolidacja może Ci pomóc także w momencie, gdy nagle z różnych przyczyn Twój miesięczny budżet się uszczuplił i nie stać Cię już na spłatę kilku kredytów jednocześnie.
Jak działa kredyt konsolidacyjny?
Tak jak już wspomnieliśmy, dzięki konsolidacji możesz połączyć ze sobą kilka różnych produktów finansowych i zyskać nową, niższą ratę. Konsolidacja jest kredytem celowym, który możesz przeznaczyć tylko i wyłącznie na spłatę zobowiązań, które obecnie posiadasz. Osoba, która chce skorzystać z takiego kredytu, wybiera, które zobowiązania chce ze sobą połączyć i jak długi okres kredytowania odpowiada jej najbardziej. Jeśli zdecydujesz się na dłuższy okres kredytowania, to Twoje raty automatycznie staną się mniejsze i możliwe do spłaty. Musisz jednak pamiętać o odsetkach, które narastają w momencie, gdy okres kredytowania jest długi.
Na co zwrócić uwagę biorąc kredyt konsolidacyjny?
Konsolidacja tak jak każdy kredyt posiada pewne warunki spłaty. Jeśli chcesz mieć pewność, że będzie ona dla Ciebie korzystna, to dokładnie przeczytaj umowę przed jej podpisaniem. Podczas analizy sprawdź, czy rata po konsolidacji rzeczywiście jest niższa i czy dasz sobie radę z jej spłatą.
Ważne jest także to, czy bank pobiera prowizję i ile wynosi RRSO. To wszystko wpływa na całkowitą kwotę kredytu, która powinna być jak najniższa, jednak trzeba pamiętać o tym, że najprawdopodobniej i tak będzie wyższa niż suma zobowiązań, które konsolidujemy. Dowiedz się też czy możliwa jest wcześniejsza spłata bez konieczności płacenia prowizji i jakie są konsekwencje nieterminowej spłaty rat.
Pomoc doradcy kredytowego
Mimo, że kredyt konsolidacyjny jest coraz popularniejszym produktem w naszym kraju i w swojej ofercie ma go już wiele banków, to dalej niewiele osób się na niego decyduje. Jest tak, ponieważ obawiamy się formalności, które są z nim związane i do końca nie wiemy jak się o niego ubiegać. Nie warto jednak rezygnować z możliwości, jakie daje konsolidacja, a o pomoc można poprosić profesjonalnego doradcę kredytowego https://splatapozyczek.pl/kredyt-konsolidacyjny/. Wytłumaczy on nam jak ubiegać się o kredyt i jakie formalności są niezbędne do tego, aby go otrzymać.