Kiedy odkryto rezonans magnetyczny, medycyna zrobiła ogromny krok w przód. Nie wszyscy jednak zdajemy sobie sprawę z tego, na czym polega fenomen tego rozwiązania. Jakie zalety i ograniczenia rezonansu magnetycznego możemy wyróżnić? Kiedy należy udać się na rezonans magnetyczny? Jak przygotować się do rezonansu magnetycznego? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.
Rezonans magnetyczny- zalety i ograniczenia
W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że rezonans magnetyczny umożliwia uzyskanie obrazów z bardzo dużą dokładnością. Wynika to bezpośrednio z możliwości uzyskania lepszego kontrastu. Organizm obserwowany jest w wielu płaszczyznach, dzięki czemu możliwe jest badanie zarówno wybranych narządów, jak i całego ciała. Jest to w pełni bezpieczne badanie, które umożliwia m.in. wykrycie zmian nowotworowych czy też przerzutów. Niestety rezonans ma też pewne ograniczenia. Jego dostępność jest bowiem dość utrudniona, w konsekwencji kolejki na NFZ są niekiedy bardzo długie. Wysokiej jakości usługi związane z rezonansem znaleźć można na stronie http://www.eurodiagnostic.pl/.
Kiedy należy udać się na rezonans magnetyczny?
Rezonans magnetyczny okaże się strzałem w dziesiątkę w sytuacji, kiedy badania obrazowe czy też laboratoryjne okażą się niewystarczające do tego, by postawić diagnozę. Za pośrednictwem tej metody możliwe jest wykrycie schorzeń kręgosłupa, urazów mięśni, schorzeń układu nerwowego, nowotworów, przerzutów, a także chorób układu krwionośnego.
Jak przygotować się do rezonansu magnetycznego?
Do rezonansu magnetycznego powinniśmy odpowiednio się przygotować. Przede wszystkim niezbędny okaże się dowód tożsamości, a także wyniki badań obrazowych. Musimy posiadać ubranie bez elementów metalowych, a na badaniu należy stawić się na czczo. Zrezygnujmy z makijażu, lakieru do włosów czy też pianki, ze względu na to, że kosmetyki niekiedy posiadają drobinki metali.