Automatyka budynkowa to dość nowy „wynalazek”. Nazwą tą określamy ogół rozwiązań dedykowanych do obsługi poszczególnych systemów i urządzeń – takich jak detektory ruchu, oświetlenie, wentylacja i chłodzenie oraz liczne inne. Zastosowanie automatyki budynkowej sprawia, że budynek staje się inteligentny, a jego obsługa zdecydowanie prostsza i wygodniejsza. Zapraszamy do lektury, w trakcie której dowiesz się – na czym polega automatyka budynkowa, w jakich rodzajach budynków się z niej korzysta oraz gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zakresie automatyki budynkowej.
Automatyka budynkowa – czyli o zaletach „budynków inteligentnych”
Automatyka budynkowa to zjawisko stosunkowo nowe; pierwsze zaliczane do niej rozwiązania zostały wprowadzone dopiero 30-40 lat temu. Obecnie jest to prężnie rozwijająca się dziedzina, w której z roku na rok przybywa nowych, innowacyjnych rozwiązań.
Podstawowym zadaniem automatyki budynkowej jest umożliwienie komfortowej obsługi wszystkich urządzeń i systemów znajdujących się w danym budynku oraz skoordynowanie ich współpracy. Ma to szczególnie znaczenie z dwóch powodów. Po pierwsze – automatyka budynkowa pozwala na takie doprecyzowanie pracy poszczególnych systemów, by pozwoliły nam wygenerować oszczędności. Korzyść tę docenią wszyscy – zarówno menadżerowie i zarządcy dużych budynków (szpitali, szkół, hal produkcyjnych), jak i właściciele prywatnych gospodarstw domowych.
Po drugie, automatyka budynkowa sprawia, że poszczególne systemy współpracują w sposób skoordynowany w przypadku wystąpienia awarii lub sytuacji „szczególnej”. Mowa między innymi o takich zdarzeniach jak wybuch pożaru, spadek ciśnienia w instalacjach grzewczych, włamanie, wypadek w czasie pracy lub inne. Dzięki zastosowaniu rozwiązań automatyki budynkowej możemy zaprogramować działania poszczególnych systemów na czas wystąpienia sytuacji trudnych. Dzięki temu będą one reagować automatycznie, zgodnie z zaprogramowanym scenariuszem.
Automatyka budynkowa – od A do Z
Wybór rozwiązań z zakresu automatyki budynkowej rozpoczyna się często już w momencie projektowania danej konstrukcji budowlanej. Często to właśnie architekci i projektanci uwzględniają konieczność zastosowanie zaawansowanej technologii i specjalistycznych urządzeń. Często też automatykę budynkową wprowadza się do budowli starych. W ich przypadku, zastosowanie automatyki pozwala na usprawnienie funkcjonowania danego budynku.
Jeśli rozważasz możliwość zastosowania automatyki budynkowej, konieczne będzie sięgnięcie po pomoc fachowców. Szczególnie polecamy kontakt z Astra Automatyka, przedsiębiorstwem specjalizującym w dostarczaniu nowoczesnych rozwiązań dla budynków. Specjaliści z Astra Automatyka zajmują się zarówno projektowaniem automatyki budynkowej pod kątem konkretnych budowli, jak i wyborem poszczególnych urządzeń koniecznych do zarządzania budynkiem. Z pomocy Astra Automatyka korzystają różnorodni odbiorcy – zarówno osoby pragnące usprawnić działanie swojego miejsca zamieszkania, jak i menadżerowie dużych przedsiębiorstw i korporacji.
Jest o tyle istotne, że zaprojektowanie automatyki budynkowej wymaga współpracy specjalistów różnych dziedzin – architektów, programistów, elektryków, inżynierów, instalatorów i licznych innych.