Statystyki pokazują, że w Polsce lawinowo rośnie liczba powierzchni biurowych. Obecnie to już 10 milionów mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Wynajem powierzchni biurowych to jedna z ważniejszych decyzji biznesowych, jakie podejmuje przedsiębiorca. Jak dokonać właściwego wyboru?
Przemyślana lokalizacja
Wynajem powierzchni biurowych w dużych miastach to zwykle wyścig o dogodną lokalizację. Nie bez powodu, ponieważ od właściwego usytuowania zależy nieraz powodzenie całego biznesu. Nie chodzi o to, aby walczyć o miejsce w budynku klasy A, ponieważ opłaty za wynajęcie lokalu w takim miejscu będą dla wielu poza zasięgiem. Jednak warto rozejrzeć się za dobrą dzielnicą. Pod tym określeniem mieści się dzielnica z dogodnym dojazdem. Jeśli klient lub kontrahent będzie miał problem znaleźć konkretne miejsce, z pewnością zniechęci się do ponownej wizyty. Dobre miejsce oznacza bezproblemowy dojazd zarówno prywatnym autem, jak i komunikacją miejską. Potencjalny interesant powinien móc liczyć także na miejsce parkingowe. Z kolei dla pracowników biura dobra lokalizacja oznacza również jakiś sklep w pobliżu lub bar, gdzie można zjeść szybki lunch.
Lokal od środka
Lokalizacja to dopiero wstęp do dalszych oględzin. Warto ocenić stan techniczny budynku, sprawdzić, czy jest w nim winda. Nie tylko ułatwi codzienne poruszanie się, ale będzie także przydatna na etapie ewentualnego remontu czy meblowania. Wynajem powierzchni biurowych należy poprzedzić także dokładnym obejrzeniem wnętrza lokalu. Liczy się rozmieszczenie pokoi, ich ilość, obecność pomieszczenia socjalnego lub kuchenki dla pracowników. Wnętrze powinno mieć także urządzenia klimatyzacyjne, bez których trudno funkcjonować latem. Standardem jest także ochrona budynku oraz alarmy w pomieszczeniach. To ważne, ponieważ w biurze znajduje drogi sprzęt komputerowy i telekomunikacyjny plus ważne dokumenty z danymi firmy oraz klientów. Biuro musi mieć również dobrze wyznaczoną drogę ewakuacji i zabezpieczenia przeciwpożarowe.
Infrastruktura biura
Każde biuro powinno mieć dostęp do szybkiego Internetu. Jeśli przedsiębiorca potrzebuje lepszych łączy, trzeba sprawdzić możliwości instalacyjne. Obejmują one nie tylko lokal, ale także budynek. Wynajem powierzchni biurowych to wiele elementów, które łatwo przeoczyć na początku. Jednym z nich jest dostęp do biura dla osób niepełnosprawnych lub z problemami ruchowymi. Inwestowanie w różne udogodnienia zależą głównie od profilu firmy, jednak osoby z niepełnosprawnością różnego typu to spora grupa potencjalnych klientów. Wynajmując biuro, trzeba mieć na uwadze rozwój firmy. To, że na początku planujemy zatrudnić jednego lub dwóch pracowników, nie oznacza, że tak będzie w kolejnych latach. Dlatego metraż biura powinien uwzględniać dołożenie kolejnych miejsc biurowych dla nowych pracowników.
Duże wymagania pod względem wynajmu biura zwykle oznaczają spore kwoty za czynsz. Warto ten temat dłużej negocjować. Podpisać nieco dłuższą umowę lub zobowiązać się do odświeżenia wnętrza.