Gdy brakuje ci pieniędzy, mimo tego, że pracujesz ciężko na etacie (lub jesteś aspirującym przedsiębiorcą), dobrym rozwiązaniem może być oszczędzanie. Czasami, zwłaszcza na początku, jest trudno, ale w miarę upływu czasu będzie coraz łatwiej – zwłaszcza, jeśli zobaczysz, że pojawiły się pierwsze zyski z cięcia kosztów.
A oto kilka pomysłów:
- Kontrola budżetu domowego – zapisuj przychody i wydatki, tygodniowe potrzeby, wszelkie nagłe inwestycje. Musisz wiedzieć, na czym stoisz, żeby wyeliminować niepotrzebne koszty i coś oszczędzić.
- Oszczędzanie przy płaceniu rachunków – czasami można wykroić trochę oszczędności przez konsolidację rachunków, albo przez rezygnację z dodatkowych, niepotrzebnych abonamentów.
- Oszczędzanie na żywności – w wielu rodzinach kupuje się za dużo żywności, a później się ją wyrzuca. Niepotrzebne stołowanie się poza domem lub robienie zakupów bez planowania również obciąża budżet.
- Tańsze zakupy – nieplanowane i pochopne zakupy to najlepsza droga, by wydać za dużo. Wprowadzając więcej uwagi do codziennych wizyt w sklepach można zyskać spore oszczędności.
- Oszczędzanie na lekach – jeśli regularnie kupujesz leki, czasem można tylko z tego tytułu starać się o zniżki. Warto walczyć też o zniżki na receptach lub korzystać z tańszych zamienników.
- Oszczędzanie na AGD, RTV – tutaj zasada jest jedna: nie oszczędzać. Albo mądrze oszczędzaj. Nie kupuj najdroższego ani najtańszego sprzętu, ale sprzęt dobry, markowy i trwały.
- Oszczędzanie na energii elektrycznej – zmiana planu taryfowego, czasem zmiana dostawcy, a przed wszystkim używanie żarówek energooszczędnych i wyłączanie zbędnych sprzętów zawsze działa.
- Oszczędzanie na odzieży – korzystanie z outletów, ciuchlandów czy też wyprzedaży pozwoli ci zyskać trochę oszczędności, a przy okazji ubrać się modnie i elegancko.
- Pomyśl o własnych wyprzedażach – jeśli masz w domu zbędne rzeczy dobrej jakości, nie trzymaj ich ani nie wyrzucaj. Sprzedaj po niskiej cenie, a zyskasz dodatkową gotówkę.
- Zrezygnuj z używek i nałogów – papierosy, alkohol, inne używki są pierwsze w kolejności do wykreślenia w sytuacji, gdy brakuje pieniędzy.
- Postaraj się o podwyżkę – w wielu zakładach pracy szef nie przyzna pracownikowi podwyżki sam z siebie, trzeba się o nią postarać, chociażby zapytać.
- Dodatki w zakładzie pracy – masz coś takiego w swojej firmie? Różne benefity dla pracowników często są dostępne, ale również trzeba o nie zapytać.
- Zaoszczędź na dojazdach do pracy. Korzystaj z roweru, wybierz się do pracy piechotą, jeśli masz daleko – kup bilet miesięczny albo zapoznaj się z BlaBlaCar.
- Oferuj wykonanie fizycznych zleceń – jeśli masz umiejętności manualne, lubisz pracować fizycznie, wykorzystaj to by pomóc odpłatnie innym osobom.
- Oferuj transport mebli, sprzętu AGD, RTV – gdy masz chwilę czasu, możesz dorobić transportując meble i sprzęt AGD/RTV na zlecenie.
- Zatrudnij się jako tajemniczy klient. To niezła praca, możliwa po godzinach, bez żadnych większych zobowiązań. Będziesz robić zakupy w różnych sklepach lub korzystać z różnych usług, a przy tym oceniać poziom obsługi klienta.